Subscribe for 33¢ / day
Track and field

RAVENA — Glens Falls junior Chris Hughes swept the boys 800-, 1,600- and 3,200-meter races Wednesday in the Section II Group 3 track and field meet.

Hughes was the top track performer in the meet, winning the 800 in 2 minutes, 1.47 seconds, the 1,600 in 4:31.61 and the 3,200 in 10:08.18, as he helped the Indians place sixth in the meet.

Schuylerville senior Ian Luhmann captured the 200 in 23.23 seconds, and finished second in the 100 in 11.62.

Glens Falls’ Aaron Sampson placed third in the long jump.

On the girls side, Glens Falls junior Kasey Gorton won the long jump and triple jump, with leaps of 16 feet, 10 inches and 34-10 1/2, respectively, as she helped the Indians to a fifth-place finish.

Schuylerville senior Ashley Watson was also a double-winner, placing first in the 3,000 in 10:55.72 and the 2,000 steeplechase in 7:35.25.

Also winning were Glens Falls’ Katie Culliton in the 1,500 (5:04.81) and Kayla Lugo in the shot put, with a throw of 31-10 1/2.

Third-place finishers were Schuylerville’s Sunni Labounty (steeplechase) and Glens Falls’ Miranda Allen (pole vault).

Group 3 Championships

Girls Team Scores

1. Taconic Hills 101, 2. Johnstown 97 1/2, 3. Cohoes 92, 4. Cobleskill 67 1/2, 5. Glens Falls 56 1/2, 6. Broadalbin-Perth 47, 7. Albany Academy 39 1/2, 8. Schuylerville 35, 9. Bishop Gibbons 22, 10. Catholic Central 12, 11. Catskill 10, 12. Ravena 6, 13. Hudson 2.

Girls Individual — Top 6 Local

100 — 6. Lauren Morency (Sch) 13.97.

800 — 4. Katie Culliton (GF) 2:37.16, 6. Tiffany Cospito (Sch), 2:38.81.

1500 — 1. Katie Culliton (GF) 5:04.81, 6. Kaylee Frank (GF) 5:46.72.

3000 — 1. Ashley Watson (Sch) 10:55.72, 4. Sarah Burton (GF) 12:00.98.

2000 steeplechase — 1. Ashley Watson (Sch) 7:35.25, 3. Sunni Labounty (Sch) 8:09.34.

400 relay — 5. Schuylerville, 54.68.

1600 relay — 6. Schuylerville, 4:39.90.

Pole vault — 3. Miranda Allen (GF) 8-0, 4. Sunni Labounty (Sch) 8-0, 6. Izzy Topper (GF) 7-6.

Long jump — 1. Kasey Gorton (GF) 16-10.

Triple jump — 1. Kasey Gorton (GF) 34-10 1/2.

Shot put — 1. Kayla Lugo (GF) 31-10 1/2.

Discus — 6. Nefedaya Smith (GF), 84-0.

Boys Team Scores

1. Albany Academy 104 1/2, 2. Taconic Hills 94, 3. Cobleskill 74, 4. Broadalbin-Perth 72, 5. Hudson 54, 6. Glens Falls 50, 7. Johnstown 41, 8. Schuylerville 25 1/2, 9. Ravena 25, 10. Bishop Gibbons 21, 11. tie, Cohoes, Catholic Central 10, 13. Catskill 8.

Boys Individual — Top 6 Local

100 — 2. Ian Luhmann (Sch) 11.62.

200 — 1. Ian Luhmann (Sch) 23.23.

400 — 5. Sean Ash (GF) 53.48.

800 — 1. Chris Hughes (GF) 2:01.47.

1600 — 1. Chris Hughes (GF) 4:31.61, 6. Ethan Wyman (GF) 4:45.57.

3200 — 1. Chris Hughes (GF) 10:08.18.

400 hurdles — 6. Andrew Culliton (GF) 1:02.55.

400 relay — 4. Glens Falls, 45.71.

Pole vault — 4. Austin Phillips (Sch) 10-0, 5. Xavier Jones (Sch) 9-6.

Long jump — 3. Aaron Sampson (GF) 20-4 1/2, 4. Sean Ash (GF) 20-4.

Triple jump — 5. Sean Ash (GF) 38-8.

Shot put — 5. Christian Commanda (Sch) 42-6 1/4.

0
0
0
0
0

Load comments