Try 1 month for 99¢

The state quarterfinal scoreboard from across the state, by class:

CLASS AA

Shaker, bye

New Rochelle 42, Newburgh Free Academy 7

Aquinas Institute 39, Lancaster 7

Cicero-North Syracuse 42, Elmira 20

CLASS A

Burnt Hills, bye

Cornwall 35, John Jay-Cross River 14

Indian River 48, Vestal 7

West Seneca East 15, Irondequoit 8

CLASS B

Glens Falls 21, Beekmantown 7

Marlboro 27, Ardsley 19

Skaneateles 27, Chenango Forks 26

Batavia 56, Cheektowaga 28

CLASS C

Ogdensburg Free Academy 16, Cambridge-Salem 6

Dobbs Ferry 35, Chester 14

Susquehanna Valley 43, Holland Patent 7

Cleveland Hill 54, Letchworth-Warsaw 6

CLASS D

Moriah 34, Warrensburg 16

Haldane, bye

Tioga 56, Onondaga 6

Clymer-Sherman-Panama 29, Alexander 6

___________

STATE SEMIFINAL SCHEDULE

CLASS AA

Saturday, Nov. 17

Shaker vs. New Rochelle at Middletown H.S., 7 p.m.

Aquinas Institute vs. Cicero-North Syracuse at Union-Endicott H.S., 7 p.m.

CLASS A

Friday, Nov. 16

Burnt Hills vs. Cornwall at Middletown H.S., 8 p.m.

Indian River vs. West Seneca East at Union-Endicott H.S., 8 p.m.

CLASS B

Saturday, Nov. 17

Glens Falls vs. Marlboro at Middletown H.S., 3 p.m.

Skaneateles vs. Batavia at Union-Endicott H.S., 3 p.m.

CLASS C

Saturday, Nov. 17

Ogdensburg Free Academy vs. Dobbs Ferry at Middletown H.S., 11 a.m.

Cleveland Hill vs. Susquehanna Valley at Union-Endicott H.S., 11 a.m.

CLASS D

Friday, Nov. 16

Moriah vs. Haldane at Middletown H.S., 4 p.m.

Clymer-Sherman-Panama vs. Tioga at Union-Endicott H.S., 4 p.m.

________

LONG ISLAND FOOTBALL

NASSAU COUNTY (Section VIII)

Conference I Semifinals

Oceanside 62, Farmingdale 33

Freeport 41, Uniondale 13

Conference I Final

Saturday, Nov. 17

Oceanside vs. Freeport, 12:30 p.m.

Conference II Semifinals

Carey 13, MacArthur 7

Garden City 42, Calhoun 14

Conference II Final

Thursday, Nov. 15

Carey vs. Garden City, 7 p.m.

Conference III Semifinals

Plainedge 34, Lynbrook 7

Wantagh 33, South Side 7

Conference III Final

Saturday, Nov. 17

Plainedge vs. Wantagh, 4 p.m.

Conference IV Semifinals

Cold Spring Harbor 34, East Rockaway 22

Seaford 28, West Hempstead 0

Conference IV Final

Friday, Nov. 16

Cold Spring Harbor vs. Seaford, 7 p.m.

SUFFOLK COUNTY (Section XI)

Division I Semifinals

William Floyd 34, Sachem East 7

Ward Melville 28, Longwood 7

Division I Final

Saturday, Nov. 17

William Floyd vs. Ward Melville, noon

Division II Semifinals

Lindenhurst 14, Centereach 7

West Islip 54, North Babylon 7

Division II Final

Friday, Nov. 16

Lindenhurst vs. West Islip, 7 p.m.

Division III Semifinals

Westhampton 33, Kings Park 9

Half Hollow Hills West 9, Sayville 0

Division III Final

Saturday, Nov. 17

Westhampton vs. Half Hollow Hills West, 4 p.m.

Division IV Semifinals

Mount Sinai 28, Babylon 0

Shoreham-Wading River 44, John Glenn 7

Division IV Final

Thursday, Nov. 15

Mount Sinai vs. Shoreham-Wading River, 7 p.m.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

reporter

Covering high school and minor-league sports in Section II since 1989. SUNY Plattsburgh grad. Colleen's lesser half. Three amazing young people call me Dad. Fan of Philadelphia Eagles, New York Rangers and Mets, and Syracuse Orange.

Load comments