Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
agate

ROUNDUP: Lake George boys, girls win Adirondack League dual-meet titles

From the PREP ROUNDUP: All of Wednesday's high school sports news series
  • 0

The Lake George boys and girls cross country teams wrapped up the Adirondack League dual-meet titles Tuesday with a sweep of Corinth and North Warren-Johnsburg.

ADIRONDACK LEAGUE

(at Lake George, Tuesday)

Course length: 2.7 miles

BOYS

Lake George 18, North Warren-Johnsburg 42

Lake George 15, Corinth 49

North Warren-Johnsburg 25, Corinth 30

Top 10 individuals:

1. Isaac Herrick (LG) 16:32

2. Oliver Herrick (LG) 16:45

3. David Anderson (NW-J) 16:52

4. Liam Fahey Stack (LG) 16:57

5. Sam Burns (LG) 17:08

6. Jake O’Keefe (LG) 17:12

7. Cameron Hoffis (LG) 17:14

8. Collin Monroe (NW-J) 17:24

9. Gage Morris (NW-J) 17:34

10. Hayden Sirchia (Cor) 17:44

GIRLS

Lake George 15, North Warren-Johnsburg inc.

Lake George 15, Corinth inc.

Top 10 individuals:

1. Taylor Syvertsen (LG) 21:18

2. Lillian San Antonio (NW-J) 21:42

3. Taylor McLarty (LG) 21:50

4. Jillian Richards (Cor) 22:17

5. Mattison Stark (LG) 22:36

6. Kara Tucker (NW-J) 22:53

7. Kayla Grant (LG) 22:53

8. Gretchen Barrett (LG) 23:41

9. Erin Corr (NW-J) 24:38

10. Alexis Pape (LG) 24:41

Notes: Lake George wins dual meet league titles for both Varsity girls & Varsity boys

ADIRONDACK LEAGUE

(at Hadley-Luzerne, Tuesday)

Course length: 3.1

BOYS

Hadley-Luzerne 24, Granville-Whitehall 31

Granville-Whitehall 15, Argyle inc.

Top 16 individuals:

1. Quinn Johnson (GW) 20:32

2. Liam Hughes (H-L) 21:02

3. Noah Springer (H-L) 21:34

4. Jacob Durkee (Arg) 21:38

5. Mason Dunn (H-L) 21:47

6. Matt Pietryka (GW) 21:54

7. Lucas Kingsley (Arg) 22:23

8. Makalo Atkinson (H-L) 23:02

9. Hunter Rockenstire (GW) 23:13

10. Tristan Teer (GW) 25:22

11. Justin Hull (H-L) 25:39

12. Preston Bakemeier (GW) 26:58

13. Carter Powell (GW) 27:26

14. Jake Dunn (H-L) 30:33

15. Nolan Moore (H-L) 34:44

16. Wyatt Moore (H-L) 37:32

GIRLS

Argyle 15, Hadley-Luzerne inc.

Argyle 15, Granville-Whitehall inc.

Top 11 individuals:

1. Katrin Schreiner (H-L) 21:42

2. Alyssa Freeguard (Arg) 22:50

3. Amber Gibbs (GW) 23:41

4. Breanna Wiley (H-L) 25:42

5. Erica Siaulnski (Arg) 25:57

6. Sage Frank (Arg) 26:18

7. Allison Wiley (H-L) 26:35

8. Carlie Depew (Arg) 28:12

9. Mackenzie Heller (Arg) 30:38

10. Natalie Morin (GW) 32:29

11. Cammy Dekalb (GW) 38:04

Notes: Katrin Schreiner set a new course record for girls, breaking her own record set on Sept. 21. Resubmitted to correct Granville-Whitehall vs. Argyle boys score.

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News