Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
agate

ROUNDUP: Greenwich boys are winners

  • 0

Bruce Gregg and Nina Sgambelluri  led the way for Greenwich in a Wasaren League cross country meet on Tuesday.

Gavin Smith and Kara Tucker of North Warren-Johnsburg were the lead runners in a meet vs. Argyle-Fort Edward. 

WASAREN LEAGUE

(at Greenwich)

Course length: 2.5

BOYS

Greenwich 17, Berlin - New Lebanon 38

Top 10 individuals

1. Bruce Gregg (Gre);15:37

2. Matt Bink (Gre);16:07

3. Jacob Ziehm (Gre);16:13

4. Matt Kluck (BNL);16:37

5. Dillon Niles (Gre);17:05

6. John Clinton (THF);17:16

7. Will Hamilton (Gre);17:17

8. Mike Loughlin (BNL);17:24

9. Aidan VanDyk (BNL);18:25

10. Layne Chaykowski-Jewett (BNL);18:51

GIRLS

Berlin-New Lebanon 17, THF 42

Top 10 individuals

1. Nina Sgambelluri (Gre);15:50

2. Teagan Wright (Gre);16:57

3. Elsie Corbett (BNL);17:00

4. Caroline Kelly (Gre);18:03

5. Allura Meizinger (BNL);18:09

6. Sadie Giumarra (BNL);19:03

7. Sarah Raymond (THF);19:05

8. Hailey Beckwith (BNL);19:14

9. Brady Hills (BNL);19:17

10. Elaine S (BNL);21:19

ADIRONDACK LEAGUE

(at North Warren)

Course length: 2.84 miles

BOYS

North Warren-Johnsburg Minerva 15,

Argyle-Fort Edward 50

Top 10 individuals

1. Gavin Smith (NWJM);19:05

2. Collin Monroe (NWJM);19:26

3. David Anderson (NWJM);19:28

4. Hunter Jordan (NWJM);20:01

5. Lucas Kingsley (Argyle/Ft Edward);20:09

6. Avery Murphy (NWJM);21:01

7. Joel Rivera (NWJM);21:20

8. Jacob Durkee (Argyle/Ft Edward);21:31

9. Gabe Freebern (NWJM);22:03

10. Carson Peet (NWJM);22:12

GIRLS

North Warren/Johnsburg Minerva 15,

Argyle/Fort Edward 50

Top 8 individuals

1. Kara Tucker (NWJM);22:07

2. Makayla LaGuerre (NWJM);22:23

3. Alyssa Freeguard (Argyle/Ft Edward);23:59

4. Kate Wimberly (NWJM);25:00

5. Chelsea Wright (NWJM);25:41

6. Erica Sialnski (Argyle/Ft Edward);26:08

7. Carlie Depew (Argyle/Ft Edward);26:18

8. Erin Corr (NWJM);26:19

Notes: This is a new course for this year:, Boys record Gavin Smith 19:05, Girls record Kara Tucker 22:07.

ADIRONDACK LEAGUE

(at Whitehall High School)

Course length: 2.9

BOYS

Whitehall-Granville 15, Warrensburg (Inc.)

Top 10 individuals

1. Troy Austin (Wh);19:52

2. David Austin (Wh);19:58

3. Quinn Johnson (Gran);19:59

4. Brayden Olden (Warr);20.06

5. Allen Beaulieu (Wh);21:01

6. Nick Parker (Warr);21:15

7. Matt Pietryka (Gran);23:04

8. James Wallace (Warr);24:13

9. Joseph Cain (Warr);25:31

10. Jaxon Torres (Gran);27:04

GIRLS

Incomplete

Top 6 individuals

1. Amber Gibbs (Gran);24:17

2. Katelyn Panoushek (Gran);24:22

3. Morgan Austin (Wh);28:46

4. Malia Prevost (Warr);30:08

5. Chloe Rehm (Wh);32:05

6. Lily Joseph (Warr);32:08

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News