Try 1 month for 99¢

QUEENSBURY — The Lake George boys and Corinth girls were victorious at Thursday’s Adirondack League Championships at Queensbury High School.

Lake George scored 38 points, followed by Hadley-Luzerne with 41.

Individually, North Warren-Johnsburg’s Brandon Olden won the 3.1-mile race in 16 minutes, 48 seconds. Lake George’s Jake O’Keefe was second, more than a minute behind in 17:52, while Hadley-Luzerne’s Jon Fraser was third in 18:18.

Corinth’s girls won with 45 points. Lake George was second with 69.

Individually, Lake George’s Elizabeth Radyn won in 20:38. Corinth took the next two spots with Rylee Dunbar second in 20:50 and Anika Parnell third in 21:03.

Adirondack League Championships

BOYS

Team scores

1. Lake George 38, 2. Hadley-Luzerne 41, 3. North Warren-Johnsburg 95, 4. Corinth 100, 5. Argyle-Fort Edward 115, 6. Granville-Whitehall 134, Warrensburg-Bolton inc., Hartford inc.

Top 30 finishers

1. Brandon Olden (NW-J) 16:48

2. Jake O’Keefe (LG) 17:52

3. Jon Fraser (H-L) 18:18

4. Erik Schreiner (H-L) 18:19

5. Joseph Cocozza (LG) 18:50

6. Adin Jacobs-Johnson (A-FE) 18:52

7. Jack Unkauf (LG) 19:10.3

8. Owen Burnham (G-W) 19:10.8

9. Cody York (H-L) 19:13

10. Thomas Moore (W-B) 19:29

11. Isaac Herrick (LG) 19:34

12. Connor Jarvis (A-FE) 19:38

13. Reese Wheaton (H-L) 19:46

14. Gary Spotswood (H-L) 19:48

15. Seth Jardine (LG) 19:50

16. Tyler Hanson (Cor) 20:10

17. Alec Richards (Cor) 20 11

18. Joshua Defayette (LG) 20:12

19. Gabe Smith (NW-J) 20:14

20. Logan Reynolds (Hart) 20:15

21. Paul Granger (Cor) 20:18

22. Matthew Smith (LG) 20:26

23. Aidan Olson (LG) 20:32

24. Roman Pogonowski (LG) 20:37

25. James Wallace (W-B) 20:51

26. Brandon Harrington (Hart) 20:56.2

27. Collin Monroe (NW-J) 20:56.9

28. Luke Barrett (H-L) 21:04.09

29. Cole Peterson (Cor) 21:04.70

30. Jordan Gould (G-W) 21:05

GIRLS

Team scores

1. Corinth 45, 2. Lake George 69, 3. North Warren-Johnsburg 78, 4. Hartford 92, 5. Argyle-Fort Edward 98, 6. Granville-Whitehall 131, 7. Warrensburg-Bolton 160.

Top 30 finishers

1. Elizabeth Radyn (LG) 20:38

2. Rylee Dunbar (Cor) 20:50

3. Anika Parnell (Cor) 21:03

4. Zoe Eggleston (G-W) 21:17

5. Makayla LaGuerre (NW-J) 21:20

6. Kaileey Gayton (Hart) 21:32

7. Taylor McLarty (LG) 21:38

8. Isabelle Gulick (A-FE) 21:44

9. Katrin Schreiner (H-L) 21:49

10. Hannah Mattison (Cor) 21:52

11. Taylor Suprenant (A-FE) 22:51

12. Gabby McFarren (Hart) 22:56

13. Kelsey Baker (Cor) 22:57

14. Chloe Rehm (G-W) 23:11

15. Maya Bruno (LG) 23:31

16. Sarah Stevens (NW-J) 23:35

17. Lana Lambeth (W-B) 23:39

18. Ava Anderson (NW-J) 23:41

19. Morgan MacDermid (LG) 23:46

20. Rachel Spieldenner (Cor) 23:51

21. Sheridan Millington (NW-J) 23:54

22. Manon Stevens (NW-J) 23:58

23. Malia Prevost (W-B) 24:17

24. Bryanna Howes (A-FE) 24:28

25. Alyssa Freeguard (Hart) 24:32

26. Hannah Monroe (Hart) 24:33

27. Lauren Wicks (Hart) 24:39

28. Sage Frank (A-FE) 24:50

29. Hunter Mulvey (NW-J) 25:07

30. Madeleine Biles (LG) 25:12

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
1
0
0
0
0

Load comments