Subscribe for 33¢ / day
2017 H.S. Football

Cambridge players celebrate their double-overtime victory against Maple Grove in the Class D state football championship game at the Carrier Dome on Nov. 25, 2016. Cambridge and Glens Falls both won state football titles last season.

NOTE: Warrensburg filled its open date this Saturday, Sept. 2, and will host Woodstock (Vt.) at home, 1 p.m. Also, Granville filled its opening in Week 5, and will play Friday, Sept. 29 at 7 p.m. at Springfield (Vt.).

For those needing, here are the week-by-week high school football schedules for the greater Glens Falls area for the 2017 season:

WEEK 1

Friday, Sept. 1

Class A — South Glens Falls at Gloversville, 7 p.m.

Class B — Glens Falls at Hudson, 7 p.m.; Schuylerville at Schalmont, 7 p.m.

Class C — Corinth at Stillwater, 7 p.m.; Hoosick Falls at Lake George/Hadley-Luzerne, 7 p.m.

Class D — Cambridge at Rensselaer, 7 p.m.

Class AA — Saratoga Springs at Niskayuna, 7 p.m.

Saturday, Sept. 2

Class A — Burnt Hills at Queensbury, 1:30 p.m.

Class B — Ichabod Crane at Hudson Falls, 1:30 p.m.

Class D — Canajoharie at Granville, 1 p.m.; Greenwich at Hoosic Valley, 1 p.m.

Non-league -- Fort Edward at Helderberg Valley, 1 p.m.; Woodstock at Warrensburg, 1 p.m.; Whitehall at Cohoes, 1 p.m.

CVAC — Ticonderoga at Beekmantown, 1:30 p.m.

___________

WEEK 2

Friday, Sept. 8

Class A — Queensbury vs. Green Tech at Bleecker Stadium, 7 p.m.

Class B — Hudson at Schuylerville, 7 p.m.; Hudson Falls at Cobleskill, 7 p.m.

Class C — Hoosick Falls at Corinth, 7 p.m.; Lake George/Hadley-Luzerne at Fonda, 7 p.m.

Class D — Rensselaer at Greenwich, 7 p.m.

Class AA — Shenendehowa at Saratoga Springs, 7 p.m.

Non-league — Ravena at South Glens Falls, 7 p.m.

CVAC — Ticonderoga at AuSable Valley, 7:30 p.m.

Saturday, Sept. 9

Class B — Schalmont at Glens Falls, 1:30 p.m.

Class D — Warrensburg at Granville, 1 p.m.; Hoosic Valley at Whitehall, 1 p.m.

Non-league — Cambridge vs. Albertus Magnus at Dietz Stadium, Kingston, 1 p.m.; Fort Edward at Cohoes, 1 p.m.

___________

WEEK 3

Friday, Sept. 15

Class A — Queensbury at Amsterdam, 7 p.m.; South Glens Falls at Averill Park, 7 p.m.

Class B — Glens Falls at Johnstown, 7 p.m.; Hudson Falls at Schuylerville, 7 p.m.

Class C — Corinth at Fonda, 7 p.m.; Holy Trinity at Lake George/Hadley-Luzerne, 7 p.m.

Class D — Granville at Rensselaer, 7 p.m.; Cambridge at Hoosic Valley, 7 p.m.

Class AA — Guilderland at Saratoga Springs, 7 p.m.

CVAC — Saranac at Ticonderoga, 7:30 p.m.

Saturday, Sept. 16

Class D — Greenwich at Warrensburg, 1 p.m.

Non-league -- Helderberg Valley at Whitehall, 1 p.m.

___________

WEEK 4

Friday, Sept. 22

FOOTBALL

Class A — South Glens Falls vs. Green Tech at Bleecker Stadium, 7 p.m.

Class B — Broadalbin-Perth at Glens Falls, 7 p.m.; Schuylerville at Johnstown, 7 p.m.

Class C — Corinth at Holy Trinity, 7 p.m.; Lake George/Hadley-Luzerne at Mechanicville, 7 p.m.

Class D — Fort Edward at Canajoharie, 7 p.m.; Granville at Greenwich, 7 p.m.; Rensselaer at Warrensburg, 7 p.m.

Class AA — Saratoga Springs at CBA, 7 p.m.

Saturday, Sept. 23

Class A — Scotia at Queensbury, 1 p.m.

Class D — Cambridge at Whitehall, 1 p.m.

Non-league — Mohonasen at Hudson Falls, 1:30 p.m.

CVAC — Ticonderoga at Saranac Lake, 1:30 p.m.

___________

WEEK 5

Friday, Sept. 29

Class A — Burnt Hills at South Glens Falls, 7 p.m.

Class B — Schuylerville at Broadalbin-Perth, 7 p.m.

Class C — Mechanicville at Corinth, 7 p.m.; Tamarac at Lake George/Hadley-Luzerne, 7 p.m.

Class D — Whitehall at Canajoharie, 7 p.m.

Class AA — Saratoga Springs at Ballston Spa, 7 p.m.

Non-league -- Granville at Springfield (Vt.), 7 p.m.

CVAC — Moriah at Ticonderoga, 7:30 p.m.

Saturday, Sept. 30

Non-league — Queensbury at Glens Falls, 1:30 p.m.

Class B — Johnstown at Hudson Falls, 1:30 p.m.

Class D — Greenwich at Cambridge, 1 p.m.; Warrensburg at Fort Edward, 1 p.m.

___________

WEEK 6

Friday, Oct. 6

Class A — South Glens Falls at Scotia, 7 p.m.

Class B — Glens Falls at Schuylerville, 7 p.m.; Hudson Falls at Broadalbin-Perth, 7 p.m.

Class C — Lake George/Hadley-Luzerne at Corinth, 7 p.m.

Class D — Whitehall at Greenwich, 7 p.m.

Class AA — Albany at Saratoga Springs, 7 p.m.

CVAC — Ticonderoga at Plattsburgh, 7 p.m.

Saturday, Oct. 7

Class A — Averill Park at Queensbury, 1:30 p.m.

Class D — Canajoharie at Warrensburg, 1 p.m.; Hoosic Valley at Fort Edward, 1 p.m.;

Non-league -- Cohoes at Cambridge, 1 p.m.; Granville at Helderberg Valley, 1 p.m.

___________

WEEK 7

Friday, Oct. 13

Class A — Queensbury at South Glens Falls, 7 p.m.

Class C — Corinth at Watervliet, 7 p.m.; Lake George/Hadley-Luzerne at Stillwater, 7 p.m.

Class D — Whitehall at Granville, 7 p.m.

Class AA — Saratoga Springs at La Salle Institute, 7 p.m.

Non-league — Cohoes at Greenwich, 7 p.m.; Schuylerville at Amsterdam, 7 p.m.

CVAC — Peru at Ticonderoga, 7:30 p.m.

Saturday, Oct. 14

Class B — Glens Falls at Hudson Falls, 1:30 p.m.

Class D — Hoosic Valley at Warrensburg, 1 p.m.

Non-league — Helderberg Valley at Cambridge, 1 p.m.; Fort Edward vs. Pawling at Dietz Stadium, Kingston, 1 p.m.

___________

WEEK 8

Friday, Oct. 20

Section II Playoffs/Crossovers — Classes AA, B, C

Class A — Amsterdam at South Glens Falls, 7 p.m.

Class D — Fort Edward at Rensselaer, 7 p.m.

Saturday, Oct. 21

Section II Playoffs/Crossovers — Classes AA, B, C

Class A — Mohonasen at Queensbury, 2 p.m.

Class D — Cambridge at Granville, 1 p.m.

Non-league -- Greenwich at Helderberg Valley, 1 p.m.; Warrensburg at Cohoes, 1 p.m.

___________

WEEK 9

Oct. 27-28

Section II Semifinals in all classes

Crossover games, Oct. 26-28

___________

WEEK 10

Nov. 3-4

Section II Championship Games

___________

State Quarterfinals — Nov. 10-11

State Semifinals — Nov. 17-18 — Eastern Semis at Middletown H.S.

State Championships — Nov. 24 (Class D, A, C) and 26 (Class B, AA) — at Syracuse Carrier Dome

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
1
0
0
0
0

reporter

Covering high school and minor-league sports in Section II since 1989. SUNY Plattsburgh grad. Colleen's lesser half. Three amazing young people call me Dad. Fan of Philadelphia Eagles, New York Rangers and Mets, and Syracuse Orange.

Load comments