BOYS BASKETBALL

(Through Thursday)

FOOTHILLS COUNCIL

North Division

Team;League;Overall

#Glens Falls;10-0;16-0

Queensbury;5-5;7-8

Hudson Falls;4-6;5-11

Schuylerville;3-7;7-9

South Glens Falls;0-10;1-14

South Division

Team;League;Overall

Scotia;9-2;14-3

Amsterdam;8-2;9-6

Broadalbin-Perth;7-3;10-4

Gloversville;4-6;6-10

Johnstown;1-9;4-11

ADIRONDACK LEAGUE

Division I

Team;League;Overall

Granville;10-1;14-1

Lake George;8-3;12-3

Hadley-Luzerne;7-4;10-5

Corinth;4-7;5-10

Division II

Team;League;Overall

Argyle;8-3;11-4

Whitehall;8-3;10-4

Warrensburg;1-10;2-12

Salem;1-10;2-13

Division III

Team;League;Overall

#Fort Ann;10-1;14-1

North Warren;4-7;7-8

Fort Edward;3-8;4-11

Hartford;2-9;4-11

WASAREN LEAGUE

Team;League;Overall

Hoosick Falls;13-0;14-3

Stillwater;10-2;13-3

Hoosic Valley;9-2;10-5

Mechanicville;6-7;8-10

Cambridge;5-7;8-8

Saratoga Catholic;5-7;7-9

Tamarac;3-9;5-10

Greenwich;3-9;4-12

Waterford;1-12;3-13

MOUNTAIN AND VALLEY

Team;League;Overall

Schroon Lake;8-2;11-2

Minerva-Newcomb;5-3;8-5

Johnsburg;3-8;4-11

Bolton;1-7;3-11

Indian Lake-Long Lake;0-8;0-13

CHAMPLAIN VALLEY

Team;League;Overall

Ticonderoga;8-0;11-4

SUBURBAN COUNCIL

Team;League;Overall

Saratoga;8-5;10-5

#Clinched Division or league

Boys Individual Scoring

(Through Wednesday)

Name (School);G;Pts.;Avg.

Joseph Girard (GF);16;574;35.9

Kobe Lufkin (Arg);15;536;35.7

Evan St. Claire (Whi);14;399;28.5

Tyler Mattison (FA);15;406;27.1

Jared D'Aloia (Stil)16;423;26.4

Connor Backus (H-L);14;300;21.4

Austin Young (FE);15;311;20.7

Connor Farrington (SC);16;326;20.4

Matt Fuller (Gran);15;305;20.3

Adam Anderson (Sar);15;299;19.9

Cam Jett (HF);16;312;19.5

Hayden Smith (NW);15;283;18.9

Evan Graney (Ti);15;276;18.4

Caleb Scrime (LG);14;254;18.1

Patrick Terry (NW);15;260;17.3

Anthony Miller (FE);15;251;16.7

Nate Leise (Hart);15;243;16.2

Stratton Sherman (Sch);16;253;15.8

Cody Patnode (H-L);15;234;15.6

Tony Green (GF);16;247;15.4

Jeremy Johnson (FA);15;228;15.2

Zack Travis (Stil);15;225;15.0

Alex Jones (LG);15;223;14.9

Dawson DeLisle (Cor);15;217;14.5

Jordan DeZalia (ScLk);11;160;14.5

3-Pointers

Girard (GF) 77, Lufkin (Arg) 67, Backus (H-L) 48, D'Aloia (Stil) 46, Shawn Lemieux (Cam) 37, AJ Lawton (Sar) 34,  Leise (Hart) 32, Jett (HF) 31, Smith (NW) 31, St. Claire (Whi) 31.

GIRLS BASKETBALL

(Through Thursday’s games)

FOOTHILLS COUNCIL

North Division

Team;League;Overall

Glens Falls;11-0;15-2

Queensbury;4-7;8-9

Hudson Falls;5-6;6-9

South Glens Falls;4-7;6-9

Schuylerville;3-7;7-8

South Division

Team;League;Overall

Amsterdam;9-1;13-3

Scotia;7-3;10-4

Gloversville;6-4;8-7

Johnstown;3-7;3-11

Broadalbin-Perth;0-10;2-13

ADIRONDACK LEAGUE

Division I

Team;League;Overall

x-Lake George;9-2;11-4

Hadley-Luzerne;2-8;2-11

Granville;2-9;3-12

Corinth;1-9;1-13

Division II

Team;League;Overall

Warrensburg;9-2;13-2

Argyle;8-3;9-6

Whitehall;3-8;3-11

Salem;2-8;2-10

Division III

Team;League;Overall

North Warren;9-1;12-2

Fort Ann;7-4;10-5

Fort Edward;6-5;7-8

Hartford;6-5;7-7

WASAREN LEAGUE

Team;League;Overall

Tamarac;12-1;14-1

Hoosick Falls;11-2;13-3

Hoosic Valley;10-2;12-4

Mechanicville;9-4;11-6

Greenwich;5-7;7-7

Stillwater;4-8;7-9

Saratoga Catholic;3-9;6-10

Cambridge;2-10;5-11

Waterford;0-13;2-15

CHAMPLAIN VALLEY

Team;League;Overall

Ticonderoga;2-6;5-7

MOUNTAIN AND VALLEY

South Division

Team;League;Overall

Bolton;8-3;10-6

Johnsburg;5-5;5-8

Indian Lake-Long Lake;3-8;3-8

Minerva-Newcomb;0-11;0-11

SUBURBAN COUNCIL

Team;League;Overall

Saratoga Springs;9-4;11-5

x-clinched division title

Girls Individual Scoring

(Through Wednesday)

Name (School);G;PPG

Madasyn Bush (NW);14;26.2

Graceann Bennett (LG);15;25.3

Dolly Cairns (Sar);14;18.1

Sophie Tougas (GF);16;17.9

Emily Vallee (Schy);14;17.3

Maddie Pratt (Bol);16;16.3

Kerry Flaherty (Sar);14;15.9

Kelly Pine (HooF);16;15.0

Delaney Hughes (Ti);12;14.3

Emily Pike (Ti);10;14.1

Alexis Smith (Gran);15;13.9

Emma VanDeCar (SpaC);16;13.9

Lillian Dechene (IL-LL);10;13.7

Lacey Cormie (LG);13;13.1

Olivia Barnes (Gre);14;13.1

Megan Hughes (Warr);15;13.1

Danika Svendsen (Still);15;13.1

Maddy Godfrey (FE);15;12.9

Sydney Gagnon (NW);14;12.3

Khaleah Cleveland (Jbg);13;12.1

Jessi Vidal (Sal);12;11.6

Jessica Getty (Hart);14;11.6

Helen Mooney (Cam);16;11.5

Hope Sullivan (Qby);16;11.3

Naesha Kelley (HudF);13;11.1

Mackenzie Collier (SGF);13;10.7

Hailey Vincent (Sal);11;10.6

Emily Jackson (FA);15;10.4

Lizza Ryan (HooF);16;10.4

Caitlyn Fuss (H-L);13;10.3

Caitlyn Johnson (Bol);16;10.3

Molly Brophy (Gre);14;10.1

Lucy Tougas (GF);15;10.0

3-pointers

S.Tougas (GF) 50, Jackson (FA) 36, A.Smith (Gran) 34, Reagan Kelley (H-L) 32, Cairns (Sar) 31, Gagnon (NW) 30, Flaherty (Sar) 29, Whitehouse (Gre) 28, VanDeCar (SpaC) 28, Caitlin Hogan (GF) 26, Cormie (LG) 26, Vallee (Schy) 24, Bridey Nolan (Cam) 23, Renee Allen (FA) 22, Pine (HooF) 21, Natalie Menetto (Still) 21, D.Hughes (Ti) 21.

WRESTLING

(Through Thursday’s matches)

FOOTHILLS COUNCIL

Team;League;Overall

Queensbury;7-0;13-3

South Glens Falls;6-1;14-11

Hudson Falls;5-2;20-7

Amsterdam;4-3;13-13

Schuylerville;3-4;4-5

Glens Falls;2-5;3-9

Johnstown;1-6;3-10

Scotia;0-7;0-24

ADIRONDACK LEAGUE

Team;League;Overall

Warrensburg;5-0;22-3

H-L/Lake George;4-1;9-4

Whitehall-Fort Ann;3-2;15-6

Salem-Cambridge;2-3;6-6

Corinth;1-4;4-4

Granville;0-5;10-15

WASAREN LEAGUE

Team;League;Overall

Mech.-Stillwater;3-0;12-2

Hoosick Falls;2-1;10-4

Tamarac;1-2;12-7

Waterford;0-3;0-6

SUBURBAN COUNCIL

Team;League;Overall

Saratoga Springs;6-2;16-2

ICE HOCKEY

(Through Thursday)

Courtesy of section2hockey.com

CAPITAL DISTRICT HIGH SCHOOL HOCKEY LEAGUE

Team;League;Overall

La Salle;11-2;13-2-2

Shenendehowa;7-3-1;8-9-1

Burnt Hills/BSpa;7-5-1;9-6-1

Saratoga;6-5;7-11

CBA;6-4;8-8-1

Bethlehem;5-2-1;11-4-1

Tri-Falls;4-4-1;5-9-1

Shaker/Colonie;5-6-1;5-10-1

Queensbury;1-6-3;4-9-3

Niskayuna/Sch'dy;3-9;4-12

Guild/Mohon/S-G;2-11;2-13

0
0
0
0
0

Load comments